Nasady kominowe
Nasady kominowe są ważnym elementem wieńczącym komin.
Jednym z zadań jest ochrona przewodu kominowego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak: wiatr, opady deszczu, śniegu, czy inne zanieczyszczenia mogące dostać się do środka komina.
Nasada kominowa chroni także przed zawiewaniem, ciągiem wstecznym, oraz wspomaga ciąg komina w przypadku gdy on jest niewystarczający.
Nasady kominowe montuje się na przewodach o działaniu grawitacyjnym dymnych, wentylacyjnych i spalinowych. Jeśli komin ma kilka przewodów, na końcu każdego z nich powinna znajdować się nasada.
Ze względu na funkcje, nasady kominowe dzielą się na 3 rodzaje:
- Nasady stałe - mają najmniejszą skuteczność działania i nadają się głównie jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
- Nasady obrotowe - bardzo dobrze wykorzystują siłę wiatru dzięki specjalnym łopatkom i zwiększają ciąg wentylacji i zapobiegają powstawaniu zjawiska ciągu wstecznego. Do kominów wentylacyjnych.
- Nasady typu strażak - zwane też samonastawnymi, zmieniają swoje położenie zależnie od wiatru. Służą przeciwdziałaniu zawiewaniu i zwiększają ciągu komina. Nadają się do kominów spalinowych.
Zalety stosowania nasad kominowych
- przeciwdziałanie ciągu wstecznemu,
- wspomagają ciąg przy podmuchach wiatru,
- łatwość montażu,
- atrakcyjny wygląd,
- długa żywotność,
- nie wymaga konserwacji oraz zabezpieczeń antykorozyjnych.
Ważne
- Nasady są przeznaczone do stalowych wkładów kominowych, kominów izolowanych, oraz rur wentylacyjnych np.. typu PCV
- Nasady nie są kompatybilne z kominami ceramicznymi.
- Nasady typu Daszek, TurboVENT, TurboSLIM przeznaczone są do wentylacji.